Amfiteatr - Fort Wilczy

Kultowy - w pewnych kręgach - obiekt widowiskowy, z komfortowymi miejscami siedzącymi dla 4500 widzów. Według danych aktualnych właścicieli obiektu, w ciągu roku scena wykorzystywana jest do 35-40 koncertów, występów kabaretowych, festiwali i innego typu przedstawień. Występują tu również lokalni artyści, jednak scena niemal od początku należy przede wszystkim do wielkich gwiazd estrady.

Prawdopodobnie najliczniejsza publiczność odwiedza amfiteatr w Kołobrzegu przy okazji słynnego Sunrise Festival - święto fanów muzyki elektronicznej. W przeszłości Ministerstwo Kultury i Sztuki wespół z Ministerstwem Obrony Narodowej organizowało tutaj słynny Festiwal Piosenki Żołnierskiej.

Gdyby kogoś nie interesowały tego rodzaju dźwięki, niech zgłębi historię amfiteatru i najbliższych terenów wokół. W miejscu, gdzie dziś stoi słynna scena, na początku XIX stulecia rozpoczęła się budowa kolejnej w Kołobrzegu twierdzy. Przeszła ona do historii jako Fort Wilczy. Umocnienia miały bronić wschodniej strony miasta i drogi do portu przed nadciągającymi Francuzami.

Fortyfikacji w kształcie 4-ramiennej gwiazdy, zaprojektowanych przez majora inżyniera Müllera, nie ukończono przed natarciem wojsk Napoleona. Żołnierze różnych państw przebywali tutaj do 1872 roku, kiedy to Kołobrzeg zaczął na poważnie przekształcać się w uzdrowisko. Budowa amfiteatru rozpoczęła się w 1925 r. W trakcie bitwy o miasto w 1945 r. obiekt ponownie (na krótko) umocniono i wykorzystano militarnie. W sumie polskie oddziały trzykrotnie zdobywały Fort Wilczy - Amfiteatr.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz