Bindaż - Alejka Miłości

Bindaż to nic innego jak niezwykła, iście magiczna alejka tworzona przez grabowe drzewa i krzewy, formujące coś na kształt tunelu lub szpaleru - a wszystko dzięki odpowiedniej konstrukcji naginającej gałęzie oraz pielęgnacji roślin. Bindaż nieopodal kołobrzeskiego Parku Teatralnego znany jest również jako “Alejka Miłości”.

Inne nazwy na taką parkową konstrukcję to kolebka, berso bądź chłodnik. To ostatnie określenie mówi najwięcej o praktycznym wykorzystaniu bindażu. W trakcie słonecznego, upalnego lata, w miejskiej przestrzeni trudno znaleźć równie zacienione i przyjemnie “zimne” miejsce.

Bindaż w Kołobrzegu liczy ok. 130 metrów długości. Jest pozostałością po parku założonym w połowie XIX wieku. Nosi on imię prof. Ryszarda Siweckiego - zasłużonego dendrologa, do 2002 r. kierownika tej sekcji Polskiej Akademii Nauk. Siwecki opracował pierwszy projekt rewitalizacji bindaża, który posiada status pomnika przyrody.

W 2009 r., za zgodą konserwatora zabytków, wymieniono starą konstrukcję kolebki na nową. W powszechnej opinii był to niewłaściwy krok, gdyż nowy szkielet nie jest tak dyskretny jak pierwotny.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz