Kościół św. Jana Chrzciciela

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niewielki kościół w Budzistowie - niegdyś samodzielnej wsi, od jakiegoś czasu jednej z dzielnic Kołobrzegu. Dzisiejsza lokalizacja świątyni jest miejscem chrześcijańskiego kultu przynajmniej od 1222 roku, jednak budynek był niszczony - i to wielokrotnie. A potem remontowany lub stawiany praktycznie od nowa.

Kościół św. Jana Chrzciciela jest prawdopodobnie jedyną zachowaną pozostałością po wczesnośredniowiecznej osadzie Kołobrzegu oraz jednym z najstarszych zabytków architektury sakralnej na całym Pomorzu. Nawet, jeśli dzisiejszy gotycko-romański, wzniesiony z cegły przybytek nie ma już wiele wspólnego z XIII wiekiem.

Jest to orientowana konstrukcja jednonawowa, o wymiarach 8 na 5 metrów, z niewielką, stożkowatą drewnianą dzwonnicą nad drzwiami wejściowymi dla wiernych. Budowę nowego kościoła na skraju ówczesnego grodu zainicjowała księżna Mirosława - żona władcy księstwa Bogusława II powstałego po rozbiciu dzielnicowym Królestwa Polskiego. Pierwszy raz świątynia poważnie ucierpiała w czasie wojny 30-letniej na początku XVII stulecia. Ostania poważna przebudowa miała miejsce w latach ‘80 XX w.

Przybytek jest kościołem filialnym parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia jest istotnym punktem na turystycznym szlaku im. Jana Frankowskiego.

Mini przewodnik

Niewielka i niepozorna, za to cenna pod względem historycznym i architektonicznym świątynia. Mieszanka stylów romańskiego i gotyckiego oraz tradycja sięgająca 1222 roku czynią z kościoła św. Jana Chrzciciela zabytek jedyny w swoim rodzaju. Nawet jeśli konstrukcja wzniesiona z cegły i drewna była wielokrotnie przebudowywana bądź niszczona, warto ją zobaczyć.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja