Muzeum Oręża Polskiego

Zbiory militarne w Muzeum Oręża Polskiego można zwiedzać od 1963 roku. Siedziba muzeum znajduje się przy ul. E.Gierczak 5, obok zabytkowej kamienicy z XV wieku. Jest tam pawilon wystawienniczy wraz z salą techniki wojskowej i wystawą plenerową. Specjalnością muzeum są mundury i uzbrojenie żołnierzy polskich z I i II wojny światowej.

Bardzo zwracają uwagę eksponaty w części plenerowej tj. niemiecka maszyna szyfrująca „Enigma”, czołgi i działa, np. T-34, SU-57, motocykl „Sokół 600” z 1938 roku, część wyposażenia ORP „Burza”, samolot myśliwski Mig-19P, latająca forteca Boeing B-17G, samolot myśliwski Focke-Wulf 190F, bombowy Ił-28 oraz szkolno - treningowy TS-8 Bies. Będąc w porcie, nie sposób nie obejrzeć też zabytków ze Skansenu Morskiego, związanych z kulturą morską: okręty ORP Fala, ORP Władysławowo, pozostałości z ORP Burza.

Stała ekspozycja przedstawia ciekawą kolekcję ukazującą historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do czasów współczesnych. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przedstawia jedną z najbogatszych kolekcji ubioru i wyposażenia mundurów żołnierzy polskich z okresu I i II Wojny Światowej. Bogatą kolekcję uzupełniają ordery, broń strzelecka, odznaczenia i odznaki pamiątkowe.To istny raj dla "dużych chłopców" i miłośników militariów.


Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to jedno z najbardziej znanych muzeów w Polsce. Obecnie posiada cztery oddziały:

  • ODDZIAŁ WOJSKOWY z wystawą stałą „Dzieje Oręża Polskiego” i XV-wieczną Kamienicą Kupiecką (ul. ppor Emilii Gierczak 5),

  • ODDZIAŁ HISTORII MIASTA ze stałymi wystawami „Dzieje Kołobrzegu” i „Zbiory metrologiczne” (ul. Armii Krajowej 13)

  • KOŁOBRZESKI SKANSEN MORSKI (ul. Bałtycka 31 - Port Rybacki)

  • MUZEUM ZIMNEJ WOJNY w miejscowości Podborsko (powiat białogardzki, gmina Tychowo)

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz