Kołobrzeg - przydatne informacje

Dojazd do Kołobrzegu

Kołobrzeg jest gminą wiejską w powiecie kołobrzeskim. Położony jest na pograniczu Pobrzeża Szczecińskiego i Pobrzeża Koszalińskiego. Miasto położone w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, nad Morzem Bałtyckim. Gminy sąsiadujące z Kołobrzegiem to: Dygowo, Gościno, Siemyśl i Ustronie Morskie leżące w powiecie kołobrzeskim oraz Trzebiatów należący do powiatu gryfickiego. Kołobrzeg leży u ujścia rzeki Parsęty do Morza Bałtyckiego, gdzie znajduje się port morski. Port pełni funkcje handlowe, pasażerskie, rybackie i jachtowe. Na terenie portu znajduje się Marina. Dostępne są rejsy turystyczne statkami. Znajduje się tam morskie przejście graniczne i Urząd Celny. W okresie letnim Kołobrzeg pełni funkcje ośrodka kulturalno – rozrywkowego.

Dworzec Kolejowy w Kołobrzegu znajduje się przy Alei Kolejowej 3 i według kategoryzacji PKP kołobrzeski dworzec ma kategorię C. Kołobrzeg to ostatni przystanek, w większości połączeń kolejowych zmierzających na wybrzeże. Do Kołobrzegu prowadzą 2 linie kolejowe: linia kolejowa nr 404 relacji Szczecinek – Białogard – Kołobrzeg oraz linia kolejowa nr 402 relacji Goleniów – Kołobrzeg – Koszalin. Relacje Kołobrzeg – Szczecin obsługuje szynobus. Główne postoje Taxi w Kołobrzegu znajdują się na ul. Obozowej 5 oraz ul. Grochowskiej 8. Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy PKP znajdują się na Goeuro.pl.

Do centrum Kołobrzegu od strony południowej wchodzi droga wojewódzka nr 102. Droga ta w Kołobrzegu biegnie ulicami miasta: 6 Dywizji Piechoty, ul. Trzebiatowską i ul. Kamienną . Łączy się z droga krajową nr 11. Trasa ta stanowi oś komunikacyjną Kołobrzegu. W kierunku południowo – wschodnim z Ronda Solidarności biegnie droga wojewódzka nr 163.

Komunikacja Miejska w Kołobrzegu to 10 linii zwykłych, 2 linie sezonowe (z Dworca Głównego w kierunkach Dźwirzyno i Ustronie) oraz 1 linia świąteczna.