Obszar Chronionego Krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Rejony Koszalina wyróżniają się bogatą strukturą krajobrazu oraz fauną i florą, niedostępną nigdzie indziej. Dlatego, w 1975 roku założono tu Obszar Chronionego Krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski - rozciągający się na pasie wybrzeża od Dźwirzyna po Wicie, zachęcając wszystkich do pieszych wycieczek. Możemy przebierać wśród lasów, łąk z osobliwą roślinnością przystosowaną do słonego środowiska oraz oczywiście plaży i wydm.

Nadmorskie miejscowości od Dźwirzyna po Wicie, a zatem Dźwirzyno, Grzybowo, Kołobrzeg, Sianożęty, Ustronie Morskie, Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście, Łazy, Dąbki, Darłowo i Darłówko, otaczają piękne lasy, jeziora, malownicze wsie, w których zawsze znajdzie się jakiś interesujący zabytek, a w promieniu ok. 40 km leżą takie miasta jak Sławno, Słupsk, Ustka czy Koszalin.

Obszar chronionego krajobrazu „Koszaliński Pas Nadmorski” ma powierzchnię 48,33 ha i długość 85,5 km (sięga od gminy Kołobrzeg przez gminy: Ustronie Morskie, Będzino, Mielno, miasto i gminę Koszalin oraz gminę Sianów aż po Darłowo). Obejmuje on pobrzeże Bałtyku wraz z pasem wydm oraz największymi w województwie zachodniopomorskim, przymorskimi jeziorami: Jamno, Bukowo, Kopań.

Teren ten charakteryzuje się różnorodnością ekosystemów nadmorskich, gniazduje na nim ptactwo wodne, m.in. bąk, bocian biały, błotniak, derkacz, żuraw, rybitwa czy łabędź oraz występuje wiele rzadkich gatunków roślin. Jest to zatem doskonałe miejsce do uprawiania birdwatchingu.


Mini przewodnik

Wyjątkowo wartościowy przyrodniczo region Pomorza, co urzędowo potwierdzono w 1975,r. Koszaliński Pas Nadmorski rozciąga się na powierzchni ponad 48 ha, wzdłuż wybrzeża od Dźwirzyna aż po Wicie, co daje ok. 85,5 km. Wydmy, plaże, jeziora, lasy i inne obszary skrzą się od różnych ekosystemów, bogatych w wiele gatunków roślin i zwierząt - zwłaszcza ptaków.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja