Pomnik Komandora Mieszkowskiego

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pomnik Komandora Mieszkowskiego poświęcony jest pamięci wyjątkowo zasłużonego dla miasta i kraju marynarza. Jak przypomina tablica na postumencie, komandor Stanisław Mieszkowski był dowódcą Floty, pierwszym polskim kapitanem kołobrzeskiego portu i pierwszym komendantem Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Na te zaszczyty zasłużył wzorcową służbą, która też stała się ostatecznie przyczyną jego śmierci.

Wielokrotnie odznaczony Mieszkowski w 1920 roku walczył jako ochotnik w 22. Pułku Piechoty przeciwko bolszewikom. We wrześniu 1939 r. bronił polskiego wybrzeża m.in. na ORP “Generał Haller”, skąd dowodził formacją kanonierek oraz kierując baterią dział w Jastarni. Następnie trafił do niewoli. Po zakończeniu II Wojny Światowej wrócił do służby morskiej - wpierw cywilnej, a zaraz po tym wojskowej.

Być może zasługi komandora Mieszkowskiego uczyniły z niego ofiarę stalinowskich represji. Oskarżony o szpiegostwo, został skazany na śmierć przez rozstrzelanie w 1952 r. Po tzw. “odwilży”, sąd oficjalnie zrehabilitował go 4 lata później. W 2014 r., dzięki ekshumacjom na słynnej Łączce, udało się zidentyfikować szczątki oficera.

Pomnik komandora Stanisława Mieszkowskiego, zaprojektowany przez znanego i cenionego w Kołobrzegu rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego, uroczyście odsłonięto nieopodal latarni morskiej w czerwcu 2007 roku. Imieniem marynarza nazwano również pobliski skwer.

Mini przewodnik

Monument wystawiony w 2007 r. dla upamiętnienia postaci Stanisława Mieszkowskiego - zasłużonego żołnierza i oficera Polskiej Marynarki Wojennej na stanowisku dowódcy Floty. Komandor walczył w wielu bitwach w celu obrony wybrzeża w 1939 r. Był także kapitanem portu w Kołobrzegu i komendantem szkoły oficerskiej. Niesłusznie rozstrzelany za szpiegostwo w 1952 r.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja