Pomnik Milenijny

Pomnik Milenijny (Millennium Memorial) to rzeźba na skwerze przy kołobrzeskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla uczczenia milenijnego roku 2000 oraz symbolicznego zilustrowania trudnych stosunków polsko-niemieckich. Pomnik zaprojektował i wykonał Wiktor Szostało, na stałe mieszkający i pracujący w Saint Louis. Pomagali mu Agnieszka Gradzik i Joe Papendick.

Centralnym elementem jest krzyż - poszatkowany, rozdarty na pół. Fragmenty krucyfiksu łączą się wyłącznie w górnej części, dzięki rozpostartym skrzydłom gołębia: powszechnie rozpoznawalnego symbolu pokoju. Na postumencie stoją jeszcze postacie króla Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III, którzy spotkali się na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000r. Na rzeźbie umieszczono również herby 4 polskich miast: Gniezna, Kołobrzegu, Krakowa i Wrocławia.

8 lat po odsłonięciu pomnika, z inicjatywy prałata Józefa Słomskiego, monument wzbogacono o dwie kolejne figury. Do władców państw dołączyli papieże - Jan Paweł II oraz Benedykt XVI.Na pomnik składają się również tablice z nazwiskami fundatorów i nazwami firm, które dołożyły się do jego powstania.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Monument upamiętniający okrągłą rocznicę Zjazdu Gnieźnieńskiego i dzieje wspólnej historii i relacji Polaków i Niemców. Po kilku latach do figur przedstawiających króla Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona III dołączono jeszcze postacie papieży - Jana Pawła II i Benedykta XVI. Głównym elementem pomnika pozostają podzielony na pół krzyż i gołąb - symbol pokoju.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz