Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W Kołobrzegu odbyły się najsłynniejsze “drugie” zaślubiny Polski z Morzem - mimo że miały miejsce 18 marca 1945 roku - kilka dni po podobnych uroczystościach w Dziwnówku i Mrzeżynie. “Kolberg” był jednak zdecydowanie ważniejszym miastem, ceremonia była zdecydowanie lepiej zaplanowana (przez “czerwonych” aktywistów) i bardziej zorganizowana niż spontaniczna.

Być może dlatego monument upamiętniający to wydarzenie w Kołobrzegu jest najbardziej imponujący ze wszystkich, w tym względzie przebija nawet Puck, gdzie w 1920 r. miały miejsce pierwsze zaślubiny Polski z Morzem, zorganizowane przez.gen. Józefa Hallera. Ćwierć wieku później pierścień w wody Bałtyku symbolicznie wrzucił kapral Franciszek Niewidziajło z 7. Pułku Piechoty 1. Armii Ludowego Wojska Polskiego, która brała czynny udział w zdobywaniu Kołobrzegu.

Pomnik, autorstwa Wiktora Tołkina, odsłonięty w 1963 r. - stoi w nieco innym miejscu, niż zorganizowano uroczystość. Według zamierzeń, główna część rzeźby ma symbolizować powiewający delikatnie sztandar, w którego dolnej części wpisano (w formie płaskorzeźb i mozaik) sylwetki polskich żołnierzy i militarne symbole. U stóp “flagi” ułożono tablice pamiątkowe po wszystkich oddziałach, które zwyciężyły tutaj pod koniec II Wojny Światowej.

Z kołobrzeskim pomnikiem wiąże się jeszcze jedna ciekawostka. Wyraźny prześwit ma być wyrazem okna na świat, jakim bez wątpienia jest morski port. Przejście - koniecznie na wstrzymanym oddechu! - kilku kroków przez cały ten odstęp ma zapewnić spełnienie życzenia.

Mini przewodnik

Imponujący monument upamiętniający uroczystość i przysięgę wygłoszoną przez F. Niewidzajłę z 18 marca 1945, po zdobyciu Kołobrzegu przez 1. Armię LWP. Pomnik autorstwa W. Tołkina powstał w 1963 r. Komu nie uda się złowić złotej rybki, niech spróbuje na bezdechu przejść przez cały prześwit w pomniku - ma to być sposób na spełnienie pomyślanego życzenia.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja