Port wojenny

Marynarka Wojenna również jest obecna w Kołobrzegu. W basenie przy zachodnim brzegu rzeki Parsęty, nieopodal stacji radarowej (zasięg + 100 km) stacjonują głównie niewielkie jednostki, których bojowym przeznaczeniem jest namierzanie i niszczenie łodzi podwodnych.

Ścigacze, wyposażone m.in. w podwójnie sprzężone armaty 23 mm, miotacze bomb głębinowych i wyrzutnie torped kalibru 533 m, posiadają również niezbędny sprzęt ratunkowy. Kutry torpedowe mogą więc siać zniszczenie, ale mogą też ratować życie i mienie. Wojskowe łodzie można zwiedzać w trakcie świąt państwowych i obchodów Dni Morza.

Z portu wojennego w Kołobrzegu korzysta również Bałtycki Dywizjon Straży Granicznej - jego łodzie można rozpoznać po białych nadbudówkach i niebieskich kadłubach z czerwonym pasem na dziobie.

Jedna z jednostek - ORP Fala - została przekształcona w muzeum. Zwiedzaniu maszynowni, pomieszczeń na łodzi i jej pokładów towarzyszą wyjaśnienia przewodnika. Jednak tytuł największej atrakcji z pewnością przypadnie własnoręcznemu “strzelaniu” z działka pokładowego 2x2 AK - 230. Oczywiście nieuzbrojonego. Aktualnie kuter stanowi część ekspozycji Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego w ramach Muzeum Oręża Polskiego.

Komenda Punktu Bazowania Kołobrzeg 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podlega Komendzie Portu Wojennego w Świnoujściu.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz